Szafy-chłodnicze

Historia chłodnictwa

Chłodnictwo to dział techniki, który zajmuje się odprowadzaniem ciepła z chłodzonego środowiska. Celem tego procesu jest utrzymanie temperatur, które są niższe niż temperatura otoczenia.

Historia

Substancjami, które były najwcześniej poznane był śnieg i lód. W Chinach stosowano je już pięć tysięcy lat temu w celu chłodzenia napojów. Ponadto Chińczycy przywozili bloki lodu z gór i przechowywali je aż do lata. Z kolei Wikingowie pod koniec zimy na terenie domostw zakopywali żywność razem z lodem. Rzymianie transportowali śnieg z gór i umieszczali go w izolowanych słomą dołach. W ten sposób tworzyli prymitywne lodówki. Metodę tą stosowano jeszcze w wieku XVIII w Anglii.

W Indiach i Egipcie stosowano porowate naczynia gliniane, w których uzyskiwano efekt chłodzenia dzięki odparowaniu części zawartości. Efekt ten wykorzystywali także Persowie, którzy intensywność parowania zwiększali poprzez nadmuch powietrza. W kanałach pod podłogą płynęła zimna woda i w ten sposób chłodziła wnętrze pałacu.

Odkrycie mikroorganizmów takich jak pleśnie i bakterie, oraz poznanie wpływu temperatury na prędkość ich namnażania przyczyniło się do wzrostu zainteresowania chłodzeniem, jako sposobem konserwowania żywności. Jednakże technika chłodnicza zaczęła gwałtownie rozwijać się dopiero w XIX wieku podczas rewolucji przemysłowej. Współcześnie efekt chłodzenia jest uzyskiwany dzięki specjalnie skonstruowanym urządzeniom chłodniczym.

Zastosowanie chłodnictwa

Bardzo ważnym obszarem zastosowań chłodnictwa jest przechowywanie oraz transport łatwo psujących się artykułów spożywczych. Dzięki technice chłodniczej można zachować produkty w stanie świeżości, bez zmiany, smaku, koloru i zawartości witamin. W związku z rozwojem całej tej branży bardzo mocno rozwinęło się także zapotrzebowanie na serwis i naprawę urządzeń chłodniczych.

Inne ważne obszary zastosowań techniki chłodniczej to:

  • Pompy ciepła
  • Urządzenia klimatyzacyjne
  • Obiekty sportowe takie, jak sztuczne lodowiska czy skocznie
  • Chłodzenie urządzeń przemysłowych
  • Kriobiologia i kriomedycyna
  • Lotnictwo i kosmonautyka

Autor artykułu: Firma P.U.H Krasnopolski


Zdjęcie: AG20044018, Wikimedia, licencja: CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *